Tańczące dziewczyny

Pary młode poszukujące wymarzonego miejsca na wesele nie zawsze dobrze oceniają możliwości parkietu tanecznego. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawią, że taneczna część wesela będzie przebiegała bez zakłóceń.

Razem czy osobno?

Podstawowa decyzja to wybór pomiędzy salą z parkietem, a taką, w której część jadalna znajduje się osobno. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Warto wypisać je i krytycznym okiem spojrzeć na salę, którą planujemy wybrać na przyjęcie.

Z punktu widzenia osoby prowadzącej wesele odrobinę lepszym rozwiązaniem jest parkiet znajdujący się bezpośrednio przy stołach . Taka konfiguracja pozwala odpowiednio nagłośnić część zasiadaną przyjęcia i urozmaicić posiłki tłem muzycznym. Elementy przyjęcia takie jak toasty czy przemówienia również łatwiej poprowadzić mając gości „na oku”. Dla wielu starszych uczestników wesela przyjemnością będzie móc obserwować parkiet pozostając przy stole.

Pary młode pytają często czy takie rozwiązanie nie zagłuszy rozmów w trakcie posiłków? Doświadczony DJ/konferansjer gra w taki sposób, by poziom dźwięku dostosować do danej części wesela.  Tło muzyczne odtwarzane jest ciszej, sety taneczne głośniej. Także muzykę na parkiecie reguluje się w zależności od ilości bawiących się osób. Mając kontrolę nad poziomem dźwięku dajemy uczestnikom przyjęcia odpowiedni komfort w trakcie każdej części wesela.

Doświadczony DJ/konferansjer gra w taki sposób, by poziom dźwięku dostosować do danej części wesela.

Wiele obiektów organizujących wesela (szczególnie dwory i pałace), proponują parkiet i część jadalną oddzielnie. To dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują większej ciszy przy stołach. A możliwość porozmawiania z rodziną stawiają na tym samym poziomie ważności co taniec. Oczywiście doświadczony DJ/konferansjer spokojnie poprowadzi przyjęcie w takiej konfiguracji. W części jadalnej montuje się wtedy dodatkową kolumnę, by tło muzyczne było słyszalne także przy stołach. Jedynym mankamentem może się okazać praca z mikrofonem. Para młoda musi się liczyć z tym, że odległość od konsoli DJ i ilość ścian mogą utrudnić właściwą pracę tego urządzenia . Jeżeli jesteście skłonni wyraźnie rozdzielić część jadalną od parkietu to takie rozwiązanie absolutnie nie zakłóci Waszego przyjęcia. Bądźcie jednak gotowi, że kluczowe przemówienia czy podziękowania powinny odbyć się wtedy na parkiecie, w pobliżu konsoli DJ.

Wymiary, kształt, architektura

Parkiet taneczny to miejsce na którym odbywa się część aktywności weselnych. Pierwszy taniec, sety taneczne, podanie tortu czy oczepiny. Jak wybrać rozmiar parkietu aby dał uczestnikom przyjęcia komfort?

Z mojego doświadczenia zdecydowanie sprawdzają się parkiety dostosowane do ilości gości lub takie, które sprawiają wrażenie „mniejszych niż potrzeba”. Zdecydowanie nie polecam organizacji przyjęcia w miejscu, gdzie parkiet okaże się zbyt duży. Odpowiednio dobrany wymiar parkietu pozwoli na sprawne przeprowadzenie elementów wesela. Ale gdy jest „w sam raz” lub „za mały” pozwoli na dużo lepsze prowadzenie zabawy tanecznej. Paradoksalnie zbyt duży parkiet może zniechęcić weselników, a zdjęcia pustych przestrzeni nie będą wyglądać dobrze w relacji filmowej czy fotograficznej. Współczesne wesele to raptem kilka elementów wymagających większej powierzchni (pierwszy taniec, podziękowanie, tort i ewentualne oczepiny). Wiele par młodych stawia aktualnie na dobre sety taneczne, a dodatkowe elementy ogranicza do minimum. Dobrze dobrany wymiar parkietu pozwala na lepszą integrację gości. A tych, którzy zazwyczaj wstydzą się ruszyć do tańca, łatwiej przekona do zabawy.

Kształt parkietu i elementy architektury sali mają wpływ na jakość zabawy. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na parkiety o klasycznym kształcie prostokąta lub kwadratu. Dobrze kiedy DJ/konferansjer stoi na poziomie ziemi lub najwyżej na drobnym podwyższeniu. Wysoka scena oddziela od gości i zniechęca do interakcji z prowadzącym przyjęcie.

Minus postawcie przy parkietach, na których środku znajdują się filary lub zbyt wąskie drzwi do sali jadalnej. Korzystnym rozwiązaniem są szerokie drzwi lub przeszklone elementy, które pozwolą na kontakt wzrokowy między parkietem a salą jadalną.

Parkiet w ogrodzie

Szczególnym przypadkiem parkietów są takie, które znajdują się w ogrodach. Wesele organizowane na tarasie pałacu czy hotelu powinno być szczególnie dobrze zaplanowane. To samo tyczy się wesel w namiotach ustawionych na „tymczasowej”, drewnianej podłodze.

Parkiet w ogrodzie powinien być szczególnie dobrze osłonięty od wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych.  A miejsca pracy sprzętu oświetleniowego czy nagłośnienia, jak najlepiej zabezpieczone od letniego czy jesiennego deszczu.

Inną kwestią jest odpowiednie ogrzanie parkietu w ogrodzie. Za wyjątkiem lipca i sierpnia może okazać się, że nawet najbardziej dynamiczny set taneczny nie rozgrzeje gości odpowiednio. Warto dokładnie dopytać o gazowe ogrzewacze lub dmuchawy, które podniosą temperaturę w środku nocy.

Planując wesele pary młode powinny zwrócić uwagę na wszelkie detale związane z parkietem tanecznym. Oczywiście wedding plannerka czy doświadczony DJ/konferansjer pomogą Wam w organizacji przyjęcia bez względu na warunki. Niemniej planując zabawę pomyślmy co jest dla nas najważniejsze i jak do tych potrzeb dostosować charakter parkietu do tańca.

Dodaj komentarz

Adres e-mail nie będzie nikomu udostępniony.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*